TEFENNİ KAYMAKAMLIĞI LOGO TANITIMI
 
 
 
 
 
 
 
        TEFENNİ KAYMAKAMLIĞININ LOGOSU TEFENNİNİN ZENGİNLİKLERİNDEN ASIRLIK ÇINAR AĞAÇLARINI SEMBOLİZE EDEN ÇINAR YAPRAĞI ÜZERİNE KÖKLÜ TARİHİNİ VURGU YAPMAK AMACIYLA 8 KÖŞELİ SELÇUKLU YILDIZI MOTİFİ İLE SÜSLENMİŞTİR. YAPRAĞIN ETRAFINI SARAN KAHVERENGİ ÇERÇEVE TEFENNİNİN VERİMLİ TOPRAKLARINI SİMGELERKEN YAPRAĞIN YEŞİLİ BU TOPRAKLARDA YETİŞEN ZENGİN BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİNİ İFADE EDER. AYRICA LOGODA TEFENNİ EKONOMİSİNİN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN OLAN SARI HAŞAŞ VE REZENEYE DE YER VERİLMİŞTİR. İLÇEMİZİN TOPRAĞI GİBİ İNSANINA DA HAYAT VE ŞİFA VEREN BURUTLU SU TIPKI HAYATIN OLDUĞU GİBİ LOGONUN DA TAM MERKEZİNDE YER ALARAK TURKUAZ BİR IŞIKLA SİMGELENMİŞTİR.  TEFENNİNİN EN YÜKSEK DAĞI OLMAKLA BİRLİKTE İLK YERLEŞİMLERİN DE ETEKLERİNDE BAŞLADIĞI EŞELER DAĞI LOGODA DA ÇINAR YAPRAĞININ ÜST KISMINDA YER ALMIŞTIR. BU TOPRAKLARIN YÜZYILLARDIR TÜRKMEN VE YÖRÜK DİYARI OLUŞU İSE LOGONUN SOL ÜST KÖŞESİNDE YER ALAN ÇINAR DALLARIYLA ÇEVRELENMİŞ BİR TÜRK BAYRAĞI İLE SİMGELENMİŞTİR. İLK YERLEŞİMİN MİLATTAN ÖNCE 800 İLE 500 LÜ YILLARA DAYANAN TEFENNİ GÜNÜMÜZE KADARKİ YAKLAŞIK 3000 YILLIK TARİHİNDE SAYISIZ MEDENEYİTE YURT OLMUŞTUR. BU TOPRAKLAR İSTAFANİ ADIYLA BİZANSI, 1071 LE ANADOLUNUN KAPILARINI ARDINA KADAR AÇAN SELÇUKLULARI VE NİHAYET 6 ASIR 3 KITAYA HÜKMEDEN OSMANLILARI AĞIRLAYARAK 1886 YILINDA TEFENNİ ADINI ALMIŞTIR.

        SELÇUKLU YILDIZI; 13. YY DAN SONRA SELÇUKLU HİMAYESİNE GİREN TEFENNİ GÜNÜMÜZDE DE  SELÇUKLU KÜLTÜR VE MEDENİYETİNİN İZLERİNİ TAŞIMAKTADIR. BU SEBEPLE LOGODA SELÇUKLU DÖNEMİNE AİT KÜLTÜR VE SANATIN EN TEMEL FİGÜRLERİNDEN BİRİ OLAN 8 KÖŞELİ SELÇUKLU YILDIZI KULLANILMIŞTIR. 8 KÖŞELİ YILDIZ ORTADOĞUDA YAŞAMIŞ OLAN KADİM MEDENİYETLERDE VE İSLAM DEVLETLERİNDE EN ÇOK KULLANILAN FİGÜRDÜR. BU YILDIZ TÜRKLÜKTE İSE HER YÖNE VE HERKESE ADALETLE HÜKMETMEK ANLAMINI İÇERMEKTEDİR. FİGÜRÜN HER KÖŞESİ MERHAMET, SADAKAT, ŞEVKAT, DOĞRULUK, SIR TUTMAK, CÖMERTLİK, SABRETMEK VE RABBİNE ŞÜKRETMEK GİBİ 8 ANA ESASI TEMSİL ETMEKTEDİR. AYRICA BU KÖŞELERİN CENNETİN 8 KAPISINI İFADE ETTİĞİNEDE İNANILMAKTADIR.

        ÇINAR YAPRAĞI; DÜN GÖLGELERİNDE ATALARIMIZIN DİNLENDİĞİ TEFENNİ TARİHİNİN YAŞAYAN TANIKLARI ASIRLIK ÇINAR AĞAÇLARIMIZ BUGÜN KOCAPINAR PARKINDA TÜM HEYBETİYLE BİZLERİ SELAMLAR. YAŞLARI TAM BİLİNMEMEKLE BİRLİKTE YÜZYILLARDIR VAR OLDUKLARI BİLİNEN ÇINAR AĞAÇLARIMIZ TEFENNİ’NİN KÖKLÜ TARİHİ İLE ÖZDEŞLEŞMEKTEDİR. ÇINAR YAPRAĞININ YEŞİL RENGİ DOĞANIN RENGİ OLARAK UMUDU, YENİLİĞİ, GENÇLEŞMEYİ VE YENİDEN CANLANMAYI ÇAĞRIŞTIRIR. ÜRETKENLİĞİN, PAYLAŞIMIN VE UYUMUN RENGİ OLMAKLA BİRLİKTE İNSANI RAHATLATAN VE HUZUR VEREN BİR YANI VARDIR.

        EŞELER DAĞI; İLK YUVAMIZ.  EŞELER DAĞININ ETEKLERİNDE BAŞLAMIŞTIR İL YERLEŞİMLER. 1882 DE YÖREDE MEYDANA GELEN DEPREM SONUCUNDA ESKİ YERLEŞİM MERKEZİ TERK EDİLMİŞ OVAYA DOĞRU İNİLMİŞ VE NİHAYET BUGÜNKÜ HALİNİ ALMIŞTIR.

        BARUTLU SU; VERİMLİ TOPRAĞI VE ŞİFALI SUYU EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİDİR İLÇEMİZİN. SUYUN KAYNAĞINDAKİ BARUT KOKUSU NEDENİYLE BARUT LU SU ADINI ALAN ŞİFALI SUYUMUZ ÖZELLİKLE BÖBREK HASTALIKLARINA İYİ GELMESİYLE BİLİNİR. SUYUN ŞİŞELENEMİYOR OLMASIYSA HEM ONUN BİZE AİT KILMAKTA HEM DE BARULUSUYU TATMAK İSTEYENLERİ İLÇEMİZE ÇEKMEKTEDİR.
 
        SARI HAŞHAŞ VE REZENE; TEFENNİNİN EKONOMİSİ TARIMA , ÜRETİME DAYANMAKTADIR. ZENGİN TOPRAKLARINDAN BUĞDAY, ARPA, MISIR, ŞEKER PANCARI, ANASON, BAŞTA ELMA OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ MEYVELER LEZZETİYLE SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ OLAN SARI HAŞAŞ VE TÜRKİYE ÜRETİMİNİN YARISINDAN FAZLASININ İLÇEMİZDEN KARŞILANDIĞI ŞİFALİ REZENE BİTKİSİ ÜRETİLMEKTEDİR.

        LOGO ZEMİNİNDEKİ ÇINAR YAPRAĞINDAN UZANARAK TÜM LOGOYU ÇEVRELEYEN KAHVERENGİ KÖKLER RENGİ İTİBARİ İLE TOPRAĞIN DOĞALLIĞI VE BEREKETİN SİMGESİDİR VE BU TOPRAKLARA KÖK SALMIŞ AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZ, RENGİNİ VATAN TOPRAĞI UĞRUNA CAN VEREN ŞEHİTLERİMİZİN KANINDAN ALAN TEFENNİNİN ASIRLARDIR TÜRK YURDU OLDUĞUNUN TÜRKMENLİĞİN YÖRÜKLÜĞÜN SİMGESİ BAYRAĞIMIZ. TEFENNİYİ, TEFENNİ YAPAN BU UNSURLAR BİR ARAYA GELEREK KAYMAKAMLIĞIMIZ LOGOSUNU OLUŞTURMUŞTUR. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TEFENNI